Rektörümüz Karacoşkun, Kilis Valisi Tahir Şahin’i Ziyaret Ederek “Geçmişten Günümüze Bilge Şehir Kilis” Kitabını Hediye Etti

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Kilis Valisi Tahir Şahin’i makamında ziyaret ederek farklı kültürlerin bıraktığı yüzlerce yıllık miras üzerine şekillenen Kilis’in, tarihsel gelişim süreci içerisindeki iktisadi vaziyetini, coğrafi konumunu, demografisini, mimarisini, müzik, mutfak ve en genel anlamda halk kültürünü, edebi mirasını ve ayrıca Kurtuluş Savaşı sırasındaki yerel mücadelesini ele alan “Geçmişten Günümüze Bilge Şehir Kilis” adlı kitabı hediye etti. 

Rektörümüz Karacoşkun, Geçmişten Günümüze Bilge Şehir Kilis kitabının, alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan çalışmaların bir araya getirilmesiyle meydana geldiğini ve editörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım’ın üstlendiğini belirtti. Ayrıca kitabın kadim bir kültürel mirasa ve tarihi bir geçmişe sahip Kilis’in kültürel ve tarihi zenginliklerinin canlandırılması noktasında önemli bir misyon üstlenen Kilis Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (KİTAM) tarafından bir şehir kültür envanteri olarak kayıt altına alındığını vurguladı. 

Kilis Valisi Tahir Şahin, şehrin tarihi, kültürel ve edebi mirasını ortaya çıkarmayı hedefleyen Geçmişten Günümüze Bilge Şehir Kilis kitabı ve nazik ziyaretleri için Rektörümüz Karacoşkun’a teşekkür etti.