Üniversitemizde “Onun Yüz’ü” Başlıklı Panel Gerçekleştirildi


Üniversitemizde, Ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü münasebeti ve Tarih Topluluğunun katkılarıyla, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda, Prof. Dr. Bilgehan Pamuk’un yönlendiriciliği ve Doç. Dr. Meral Kuzgun ile Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bozaslan’ın sunumlarıyla “Onun Yüz’ü” başlıklı panel gerçekleştirildi. 
Kuzgun, konuşmasında Atatürk’ün doğumundan başlayarak ölümüne kadar olan süreci anlattı. Aile yapısından, yetiştiği ortamdan bahsetti. Onu Ulu Önder yapan askeri geçmişini ve yaptığı hamleleri aktardı. Atatürk’ün açtığı yolda ve gösterdiği hedeflerde yürümenin ve hayatı boyunca yaptığı hamlelerin doğru anlaşılmasının Cumhuriyet’in yeni nesli için büyük önem arz ettiğini vurguladı. 
Bozaslan ise Atatürk’ün ölümü ve ölümünün dünyadaki yansımalarını aktardı. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün Türk milleti için derin bir matem kaynağı olduğunu; dünyada da önemli yansımaları olduğunu ifade etti. Dünya devletlerinin liderlerinin gerek cenaze merasimine bizzat katıldığını gerekse temsilciler göndererek saygı ve taziyelerini ilettiklerini aktardı. Atatürk’ün ölümünün dünya basınında da geniş yer bulduğunu söyleyen Bozaslan; Atatürk’ün ölümünün ardından dünya gazetelerinde yer alan haberlerden örnekler verdi. 

Panel, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar’ın Pamuk, Kuzgun ve Bozaslan’a teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.