Üniversitemizde “Akademik Etik ve İntihal” Başlıklı Konferans Gerçekleştirildi

 

Üniversitemizde, “Akademik Etik ve İntihal” başlıklı konferans, Sosyoloji Öğrenci Topluluğu bünyesinde, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda, Dr. Öğr. Üyesi Bilal Görentaş’ın sunumlarıyla gerçekleştirildi.

Görentaş, konuşmasında bilim insanı olma sürecinin başında olan öğrencilerimizin etik ilkelere dikkat etmesi gerektiğini, özellikle YÖK’ün etik ilkelerinin neler olduğu ve Avrupa Ülkeleri Etik Kurallarının neler olduğu ayrıntılı bir şekilde aktardı. Konuşmasında akademik dürüstlüğün en önemli etik ilke olduğunu belirtti ve akademik çalışmalarda intihale düşmemek için neler yapılması gerektiğine değindi. 

Görentaş, akademik çalışmalarda intihal ile benzerliğin aynı olmadığını, akademik çalışmalarda istenen benzerliğin mevcut literatürle olan uyumunu gösterdiğini oysa intihalin bir aşırma başka bir deyişle hırsızlık olduğunun altını çizdi. Bu kapsamda akademik çalışmalarda intihalden kaçınmanın yollarının neler olduğunu öğrencilerimize anlatarak akademik çalışmalarında dürüst olarak ilerlemelerinin yol haritasını sundu. 

Program, Enstitü Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Gülcü’nün Görentaş’a çiçek takdim etmesiyle sona erdi.