“Kıraathane Söyleşileri”nin 41’incisi Gerçekleştirildi
 


“Kıraathane Söyleşileri”nin kırk birincisi olan “Edebiyat ve Kimlik” başlıklı söyleşi, Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Kanter’in sunumlarıyla gerçekleştirildi.

Konuşmasına dinleyicileri selamlayarak başlayan Kanter, kimlik ve edebiyat meselesinin insanın dünyaya iniş hikâyesiyle başladığını, insanın kendini anlatma arzusunun edebiyatı beraberinde getirdiğini; “Ben kimim?” sorusunun da kimlik inşası için başlangıç teşkil ettiğini söyledi.

Edebiyatın insanın kim olduğunu ve kim olmak istediğini anlattığını vurgulayan Kanter,  bize, bizi bizimle anlatan niteliğiyle kimlik inşasındaki rolünü belirtti. Kanter, bizi biz yapan, toplumsal bilinci sağlayan, aidiyet duygusunu sağlayan değerlerin topluluğu millet yapan unsurlar olduğunu belirtti. Edebiyatın, içimizde var olan değerlere dönmemizi sağlayan gücü olduğunu ifade etti. Ömer Seyfettin, Mehmet Emin Yurdakul, Ziya Gökalp, Reşat Nuri Güntekin örneklerinden hareketle toplumsal bilinci sağlayan ve aidiyet duygusunu oluşturan eserler ortaya konduğunu söyledi.

Katılımcıların katkılarıyla zenginleşen söyleşi, soru-cevap bölümünün ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım’ın, Kanter’e teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.