Üniversitemizde “Kilis'te Şekerleme Kültürü ve Geleneği" Başlıklı Söyleşi Gerçekleştirildi

 

Üniversitemiz Kilis Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, Dil ve Edebiyat Topluluğu tarafından KİTAM Kent Kültürü Söyleşileri kapsamında düzenlenen “Kilis’te Şekerleme Kültürü ve Geleneği” başlıklı söyleşi, KİTAM Müdürü Öğr. Gör. Ali Genç’in yönlendiriciliği ve Mustafa Antakyalı’nın sunumları ile gerçekleştirildi. Söyleşiye, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun da katıldı. 

Konuşmasına dinleyicileri selamlayarak başlayan Antakyalı, ailesinden kendisine miras kalan şekercilik mesleğini, mesleğin inceliklerini, dünü ve bugününü anlattı. Eskiden odun ateşinde işlenen lokumun teknolojinin gelişmesiyle modern yöntemlerle işlendiğine değinen Antakyalı, iyi işlenmiş sade lokumun kapalı bir kutuda oda sıcaklığında on yıl boyunca tazeliğini koruyabileceğini ifade etti. Bu mesleklere sahip çıkmanın ve onların devamı için çaba sarf etmenin kent kültürü açısından önemine değinen Antakyalı, bu mesleklere yalnızca bir para kazanma biçimi olarak değil bir geleneği muhafaza etme düşüncesiyle yaklaşılması gerektiğini ifade etti ve nazik davetleri için Rektörümüz Karacoşkun'un şahsında Üniversitemize teşekkür etti.

Katılımcılara lokum ikramının da yapıldığı söyleşi, Rektörümüz Karacoşkun’un Antakyalı’ya teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.