Kilis Meteoroloji Müdürlüğüne Teknik Gezi Düzenlendi

 

Coğrafya Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin Klimatoloji ve Meteoroloji-I dersi kapsamında, Coğrafya Topluluğu bünyesinde, dersin yürütücüsü Arş. Gör. Dr. Gülsen Ayhan tarafından, Kilis Meteoroloji Müdürlüğüne teknik gezi düzenlendi.

Teknik gezide, Ziraat Yüksek Mühendisi İsmail Erdoğan, Kilis Meteoroloji İstasyonu’nun tarihçesi anlattı; geçmiş dönemlerde ve günümüzde kullanılan ölçüm cihazları hakkında bilgi verdi. Kilis Meteoroloji İstasyonu’nun günümüzde kullandığı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu’nu (OMGİ) tanıttı. Sıcaklık, yağış, rüzgâr, buharlaşma, nem, güneşlenme süresi gibi iklim elemanlarının ölçümleri hakkında bilgi veren Erdoğan; saatlik ve günlük olarak ölçüm alan istasyonda verilerin müdürlük binasında nasıl işlendiği ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünde nasıl kayda geçirildiğini aktardı.

Teknik gezi sonunda öğrencilerimiz, Klimatoloji ve Meteoroloji-I dersi kapsamında anlatılan iklimsel ve meteorolojik elemanların nasıl ölçüldüğünü ve değerlendirildiğini öğrendiler. Aynı zamanda meteoroloji istasyonlarının nasıl çalıştığını yerinde görerek inceleme imkânı buldular.