Üniversitemizde Teknik Gezi Düzenlendi

 

Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencilerinin katılımlarıyla Tarsus-Mersin ve çevresine teknik gezi düzenlendi. Geziye, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Muazzez Harunoğulları da katıldı.

Teknik gezi sırasında öğrenciler, Tarsus Şelalesi,  Eshab-ı Kehf Mağarası (Yedi Uyurlar Mağarası), Taşkuyu Mağarası,  Kanlı Divan Ören Yeri,  Sebaste Antik Kenti, Su Kemerleri, Karaahmetli Antik Kenti, Adam Kayalar,  Cennet - Cehennem Obrukları, Astım Mağarası, Erdemli Kız Kalesi ve çevresinde incelemelerde bulundular.

Genel jeoloji, jeomorfoloji, şehir coğrafyası, turizm coğrafyası, klimatoloji ve bitki coğrafyası derslerinde görülen teorik bilgiler arazi çalışması esnasında uygulamalı olarak öğrencilere verildi. Çalışma kapsamında öğrenciler; şelale oluşumu, eğim kırıklıkları, karstik mağara, obruk oluşumları ve özellikleri, antik kentler ve çevrelerindeki kült alanları, iklim ve bitki örtüsü, bölgenin jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, turizm açısından önemi gibi çeşitli konularda bilgi sahibi oldular.