Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, TVNET'e Konuk Oldu

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, TVNET’te yayınlanan “Tercih Rehberi” programına katılarak Esra Esen Atayeter’in sorularını yanıtladı.

Atayeter, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin üniversite tercihlerine yoğunlaştığı bugünlerde Üniversitemizin bu konuyla ilgili yaptığı çalışmaları sorduğunda Rektörümüz Karacoşkun, 1-2-3 Ağustos tarihlerinde Üniversitemizde “Tercih ve Tanıtım Günleri” düzenleneceğini ve Kariyer Merkezimiz tarafından öğrencilerimize tercih ve tanıtım konusunda yardımcı olunacağını söyledi. Üniversitemizin yeni logosunun anlamı sorulduğunda ise Rektörümüz Karacoşkun, kısaca yeni logomuzu tanıtarak logomuzun içerdiği mesaj ve imgelerden bahsetti. 

Atayeter’in, "Öğrencilerin hayatlarını etkileyen bu süreçte tercih yapılırken nelere dikkat edilmeli ve üniversiteden ne beklenmeli?" sorusu üzerine Rektörümüz Karacoşkun, tercih yapacak olan öğrencinin öncelikli olarak hangi işin, mesleğin, bilim alanının hayatının merkezinde olacağına ve onu mutlu edeceğine karar vermesi gerektiğini belirtti. Daha sonrasında ise, onu mutlu edecek olan alanı hangi üniversitede ve hangi şehirde okumak istediğini belirlemesi gerektiğine değindi. Öğrencilerin üniversiteden kaliteli eğitim beklediğini ifade eden Rektörümüz Karacoşkun, Üniversitemizin öğrencilere yetişmiş, deneyimli, ilgili ve kapıları her daim açık öğretim kadrosuyla kaliteli bir eğitim vadettiğini vurguladı. 

Ayrıca Üniversitemizin dünyanın her yeriyle iletişim halinde olan bir üniversite olduğuna ve Erasmus olanaklarıyla oldukça avantajlı bir konumda bulunduğuna dikkat çekti. Öğrencilerin Üniversitemizde yeşil kampüslerle buluşacağını; Üniversitemizin sosyal, kültürel ve sportif olanaklarının son derece gelişmiş olduğunu aktardı. Ekonomik bağlamda Üniversitemizde verilen desteklerden bahsetti. Özellikle yemek burslarının ve kısmi zamanlı çalışma olanaklarının öğrencilerin avantajına olduğunu ifade etti. Rektörümüz Karacoşkun, araştırma merkezlerimize ardından da uygulamalı eğitimin önemine değindi. Üniversitemizde bilginin sadece teoride kalmayacağını; uygulamalarla öğrencilerin kendilerini yetiştirebileceklerini anlattı. 

Atayeter’in en çok tercih edilen fakülte ve bölümleri sorması üzerine Rektörümüz Karacoşkun, Üniversitemizdeki gözde fakülte ve bölümlerden örnekler verdi. Ancak fakülte ve bölümün ötesinde öğrencinin merkezde olduğunu vurguladı. Öğrencilerin hangi fakülte ve bölümü okursa okursun çalışması, yurtdışı imkânlarını kullanması, dilini geliştirmesi gerektiğini bütün bu çabaların sonucunda da istihdam endişesinin ortadan kalkacağını vurguladı. 

Rektörümüz Karacoşkun son olarak misafir öğrencilerimizin sayısını bu yıl iki binlere ulaştırma hedefinden bahsetti ve onların Türkiyemizin misafiri ve yarın için bizim elçilerimiz olduğuna değindi. 

Program, Atayeter’in Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’a katılımları dolayısıyla teşekkür etmesinin ardından sona erdi.