Doç. Dr. Abdullah Altuncu, TRT Çukurova Radyosu’na Konuk Oldu

 

Doç. Dr. Abdullah Altuncu, TRT Çukurova Radyosu’nda “Hayatın İçinden” programına konuk oldu. Altuncu, programda editörlüğünü de üstendiği Ortadoğu ve Göç Dergisi hakkında bilgiler verdi. 

Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere senede iki sayısı yayınlanan derginin tematik bir dergi olduğunu anlattı. Dergiye gönderilen bilimsel makalelerin, yazar ve dergi editörleriyle yürütülen süreç sonucunda hakemlerin görüşleri ve onayları doğrultusunda yayımlanabildiğini vurguladı. Bunun yanında, bilim kurulu, sekreterya kurulu, dil editörleri kurulu gibi kurulların iş birliğinde derginin faaliyet gösterdiğini belirtti. 

Altuncu, programda göç konusuyla ilgili de bilgiler aktardı. Ülkemizin coğrafi konumu gereği sıklıkla göç aldığını ifade etti. Özellikle günümüzde savaş, doğal afetler gibi durumlar dolayısıyla ülkemizin yoğun bir göç aldığını aktardı. Ancak, ülkemizin yönetim politikası, gelenek ve görenekleri, misafirperverliğinin de etkisiyle entegrasyon sürecinin sağlanabildiğini ifade etti. Çoğu ülkenin aksine ülkemizde daha göç başlamadan hazırlıkların yapıldığına dolayısıyla toplumun bütün kesimlerinin bu sürece hazırlıklı olmasının büyük bir avantaj olmasına değindi.