Üniversitemiz “İpekyolu Kariyer Fuarı”na Katıldı 

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ev sahipliğinde, aralarında Üniversitemizin de bulunduğu 17 üniversitenin paydaşlığında düzenlenen “İpekyolu Kariyer Fuarı” 2-3 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Fuara, Üniversitemizden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, Kilisli Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Alper Yetkiner, Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tuba Bıyıkbeyi, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hande Poşul, Kariyer Danışmanı Öğr. Gör. Ayşe Nur Katmer, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan Hazır ve Arş. Gör. Ümit Gezici katılım sağladı.

İpekyolu Kariyer Fuarının açılışında, Yetenek Kapısı ve Ulusal Staj Seferberliği hakkında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay: “Yetenek Kapısı’nda 1 milyon 400 bini aşkın öğrenci veya mezun gönüllü kayıt oluşturdu ve 10 bine yakın şirket de bu sistemi kullanıyor. Şirketlerin iş, staj ve benzeri amaçlarla eleman aradığı sistemde şu anda yüzlerce açık iş ilanı var. Senenin 365 günü dijital olarak gençlerin emrinde olan bir sistem. Bu organizasyonu da yapabilmemizi sağlayan en önemli koordinasyon araçlarının birisi Yetenek Kapısı. Ayrıca Ulusal Staj Programı’nı 2020 yılında hayata geçirdik. İlk yıl 5 bin genci kamuda staj yaptırdık. İkinci yıl 45 bin. Bu yıl ise 300 bin gence staj imkânı sunmayı hedefliyoruz” ifadeleri ile öğrencilerin iş dünyasına katılım araçlarından biri olan Yetenek Kapısının etkililiğine verdiği önemi vurguladı.

Fuarda, kurumlar ve firmalar, stantlarında markalarını, projelerini ve kariyer fırsatlarını tanıttı. Öğrencilerimiz, iş dünyasının gündeminden ve ajandasından haberdar olarak iş dünyası ile birebir temas kurdu; sektörlere göre iş başvuruları ve spesifik olarak gereken yetkinlikler hakkında bilgi aldı. Staj ve iş başvuru formları doldurup, çeşitli etkinliklere katılarak faydalı ve keyifli bir deneyim ettiler.