Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, “Kampüs Yolunda” Programına Konuk Oldu

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, TVNET kanalında canlı yayınlanan “Kampüs Yolunda” programının konuğu olarak sunucu Esra Esen Atayeter’in sorularını yanıtladı. 

Atayeter’in depremden etkilenen 11 ilden biri olarak sürecin nasıl ilerlediğini sorması üzerine Rektörümüz Karacoşkun, deprem günlerinde yapılan çalışmaları aktardı. Şehrimizin ve Üniversitemizin diğer deprem bölgelerine nazaran daha az hasar aldığına vurgu yapan Rektörümüz Karacoşkun, depremin ilk gününden itibaren sağlanan koordinasyonla Valiliğin ve Belediye’nin açtığı yerlere ek olarak depremzedelere Üniversitemizin kapılarının açıldığını; STK’lerin, iş insanlarının da yardımlarıyla yemek ihtiyacının karşılandığını belirtti. Depremin ikinci gününden itibaren ise devletimizin Kızılay aracılığıyla üç öğün yemek dağıttığını ifade eden Karacoşkun, devlet ve millet iş birliğine vurgu yaptı. Bu süreçte Üniversitemizde ivedilikle Afet Koordinasyon Kurulu’nun oluşturularak her bir birimin kendi üzerine düşen görevlere yoğunlaştığını, bu bağlamda hem fiziksel hem de psikolojik sorunların çözümüne odaklanıldığını aktardı. 

Atayeter, Rektörümüz Karacoşkun’un daha önce katıldığı yayınlarda yaptığı ulaşılabilirlik anlayışını hatırlatarak depremin ilk gününden itibaren sosyal medya ve iletişim araçları aracılığıyla öğrencilerimizin direkt olarak Rektörümüze ve Üniversitemize ulaşıp yardım talep edebilmelerinin son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. 

Atayeter’in, deprem sonrası eğitim ve öğretimin nasıl devam edeceği sorusu üzerine Rektörümüz Karacoşkun, Üniversitemizde eğitim ve öğretimin 13 Mart’tan itibaren online olarak başlayıp devam edeceğini söyledi. Üniversitemiz bünyesinde yapılan yenilikler sorulduğunda ise, Fen-Edebiyat Fakültemizin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve Fen Fakültesi olarak ikiye ayrıldığını bu bağlamda sekiz olan fakülte sayısının dokuza yükseldiğini anlattı. Ardından yeni açılan Gastronomi Bölümümüzden bahsetti. 

Sınava hazırlanan öğrencilere yönelik tavsiyeleri sorulduğunda ise, Rektörümüz Karacoşkun, öğrencilere istihdam kaygısından yahut popülerliğin ön plana çıkardığı fakültelere yerleşme gayesinden sıyrılarak kendilerini mutlu hissedecekleri alanlara yönelmelerini tavsiye etti. 

Program, Atayeter’in tekrarladığı geçmiş olsun dilekleri ve katılımından dolayı Rektörümüz Karacoşkun’a teşekkür etmesinin ardından sona erdi.