Öğr. Gör. Dr. Mehmet Bozaslan, TRT Çukurova Radyosu’na Konuk Oldu

 

Üniversitemiz Rektörlük Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Elemanlarından Öğr. Gör. Dr. Mehmet Bozaslan, TRT Çukurova Radyosu’nda yayımlanan "Bölge Gündemi" programına konuk oldu.

Bozaslan, konuşmasında, Kilis’in sosyal ve jeostratejik önemine değinendi ve Millî Mücadele’de Kilis savunması hakkında bilgi verdi. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kilis’in zengin bir kültürel mirasa sahip olması ve jeopolitik konumu itibariyle özellikle 20.yy’nin başlarından itibaren emperyalist devletlerin ilgisini çektiğini dile getiren Bozaslan; bu nedenlerden dolayı Kilis’in Mondros Mütarekesi’nin ardından önce İngiliz sonrasında da Fransızlar tarafından işgal edildiğini belirtti. Fransızların Kilikya, Antep, Urfa ve Maraş bölgesindeki başarısızlıklarının en önemli nedenlerinden birinin birliklerini lojistik olarak destekleyememeleri olduğunu ve bunda da en büyük payın Kilis savunmasına ait olduğunu belirtti. 

Bozaslan, Millî Mücadele sürecinde Güney Cephesi içerisinde Kilis savunmasının müstesna bir yere sahip olduğunu ifade ederek konuşmasını tamamladı.