TEKNOFEST 2023 Yarışmaları Sizi Bekliyor

Biri yurt dışı olmak üzere kuruluşundan bu yana toplam 6 defa gerçekleştirilen TEKNOFEST'in 2023 yılında İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere 3 farklı ilde düzenlenmesi planlanıyor. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, ülkemizin millî teknoloji ekosisteminde kritik rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 102 kurumla birlikte düzenleniyor.

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen fuar etkinlik alanları, uçuş gösterileri, seminerler ve aktiviteler ile toplumun her kesiminin Millî Teknoloji Hamlesi'ne olan ilgilerinin artırılması hedefleniyor. Bu faaliyetlerle birlikte bu sene 41 farklı teknoloji yarışmasıyla ülkemizin yetişmiş nitelikli insan kaynağına katkı sunulması amaçlanıyor. İlkokuldan üniversite ve üzeri seviyeye kadar her eğitim seviyesinden gençlerin, mezunların ve profesyonellerin katılabileceği yarışmalarda ön elemeyi geçen takımlara 30 Milyon TL'den fazla malzeme desteği, Ankara ve İzmir'de gerçekleştirilecek yarışma finallerine katılan takımlara ulaşım-konaklama desteği sağlanacak, dereceye giren takımlara ise 13 Milyon TL'den fazla para ödülü verilecek. 

Savaşan İHA, Robotaksi - Binek Otonom Araç, Ulaşımda Yapay Zekâ, Roket gibi TEKNOFEST'in klasik hale gelen yarışmalarına ilaveten Millî Teknoloji Hamlesi'ni sosyal bilimlerde de hayata geçirme hedefleri doğrultusunda Cansağlığı Vakfı'nın yürütücülüğünde gerçekleştirilecek Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Yarışması' nın da bu sene ilk defa gerçekleştirileceği TEKNOFEST teknoloji yarışmalarına son başvuru tarihi 20 Kasım 2022. TEKNOFEST hakkında detaylı bilgiler, yarışma başvuru linkleriyle birlikte teknofest.org sitesinde mevcut.