Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, “Kampüs Yolunda” Programına Konuk Oldu

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, TVNET kanalında canlı yayınlanan “Kampüs Yolunda” programının konuğu oldu. Program sunucusu Esra Esen Atayeter’in sorularını cevaplayan Rektörümüz Karacoşkun, Üniversitemizin kuruluşu, gelişimi ve Üniversitemizde yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler vererek aday öğrenciler için Üniversitemizin ayrıcalıklı yönlerinden bahsetti.

Rektörümüz Karacoşkun, Üniversitemizin 15. kuruluş yıl dönümü etkinliklerini gerçekleştirdiklerini ancak Üniversitemizin otuz beş yıllık bir tarihi geri planı olduğunu belirtti. Yeni açılan programlarla Üniversitemizin her geçen gün büyüdüğünün altını çizen Karacoşkun, 2022 Özel Eğitim -2023 Akademik Yılında öğrenci alacak olan Özel Eğitim Bölümü hakkında bilgiler verdi. Özel gereksinimli öğrencilerimize eğitim vermek üzere açılan bu bölümün öneminden bahsetti ve Üniversitemizin yakın zamanda Erişilebilir Üniversite Belgesi aldığına da değindi.

Öğrencilerin kendi ilgileri, sevgileri doğrultusunda seçim yapmalarını tavsiye eden Rektörümüz Karacoşkun, istihdam odaklı hareket eden öğrenciler için ön lisans ve lisans programlarımız hakkında detaylı bilgiler verdi. Öğrencilerin iyi bir entelektüel ve akademik birikimle fakültelerimizden mezun olabileceklerini ifade etti. 130’un üzerindeki öğrenci topluluğumuzla, verilen Sosyal Duyarlılık dersleriyle öğrencilerin toplumsal bilinci yüksek bireyler olarak yetiştirileceğini vurguladı. Bu bilinçle hareket eden Üniversitemizde öğrenci topluluklarını dışarıda bırakarak yapılan herhangi bir faaliyet olmadığını anlattı.

Üniversitemizin yurt dışı eğitim imkânlarına değinen Rektörümüz Karacoşkun, bu bağlamda Üniversitemizin sahip olduğu ikili anlaşmalara ve Erasmus programına değindi. Yurt içinde de Farabi programıyla öğrencilerimizin değişim programlarına dahil olabileceklerini söyledi.

Rektörümüz Karacoşkun, Araştırma Merkezlerimizin bölgenin kalkınması için önemini vurguladı. Orta Doğu ve Göç çalışmalarının öneminden bahsetti ve kısa süre önce İstanbul Üniversitesi ile iş birliği içerisinde  yapılan Türkiye’de Göç Deneyimi ve Göçün Geleceği-Göç Çalışmaları Sempozyumu’na değindi.

Kilis’in öğrenci dostu bir şehir olduğunu ifade eden Rektörümüz Karacoşkun, Üniversitemizi tercih edecek öğrencilerin kendilerini evlerinde hissedeceklerini belirtti.