Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Altuncu, TRT Çukurova Radyosu’na Konuk Oldu

Rektör Danışmanımız Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Altuncu, TRT Çukurova Radyosu’nda “Akdeniz’den Toroslara” programına konuk oldu.
Altuncu, programda editörlüğünü de üstendiği Ortadoğu ve Göç Dergisi hakkında bilgiler verdi. 

Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere senede iki sayısı yayınlanan derginin tematik bir dergi olduğunu anlattı. Dergiye gönderilen bilimsel makalelerin, yazar ve dergi editörleriyle yürütülen süreç sonucunda hakemlerin görüşleri ve onayları doğrultusunda yayımlanabildiğini vurguladı. Bunun yanında, bilim kurulu, sekreterya kurulu, dil editörleri kurulu gibi kurulların iş birliğinde derginin faaliyet gösterdiğini belirtti. Örneğin dil kurulunda, İbranice, Fransızca, Arapça, İngilizce gibi pek çok dilde hocalarımızın görevlendirildiğini; söz konusu kurulun titizlikle yayın sürecini takip ettiklerini açıkladı.

Altuncu, derginin amacının akademik bir arşiv oluşturmak ve ciddi çalışmalara yer vermek olduğunu belirtti ve genelde akademik dergilerin özelde söz konusu derginin akademiye yeni adım atmış genç araştırmacıların yönlendirilmesi bağlamında önem arz ettiğini ifade etti.