Rektörümüz Kilis ve Kurtuluş’u Yazdı

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Efece Haber Gazetesi’nde Kilis’in kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla “Zafer ve Kurtuluşun Adı: 7 Aralık” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yazısında her toplumun tarih yolculuğunda milat sayılacak, kilometre taşı kabul edilecek önemli durakların varlığına değinen Karacoşkun, tarihimizin dünyada eşine az rastlanan kahramanlık destanlarına sahip olduğuna vurgu yaptı. 

Bugünün kıymetini bilmenin dünü iyi bilmekle; dün ortaya konulan mücadelenin anlamını, büyüklüğünü iyi kavramakla ve elbette yeni nesilleri o ruha uygun yetiştirmekle mümkün olacağını dile getiren Karacoşkun, ayak bastığımız topraklar için şahadete koşan yiğitlere minnet ve hürmet borcumuz olduğunu belirtti. 

Yazısında Aslan Bey, İslam Bey, Kartal Bey, Polat Bey ve daha nice isimsiz kahramanımızı anan Karacoşkun; sağlıklı bir geleceğin inşasının geçmişten ders çıkarmakla mümkün olacağına dikkat çekti. 

Karacoşkun yazısında, “Biz aslında kimiz?” sorusunun cevabını merak eden herkesin tarih yolculuğumuzdaki göz kamaştıran zaferlere, bir hilal uğruna aynı toprakta yan yana yatan yiğitlerimize yeniden bakması gerektiğini belirtti. 

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Karacoşkun, yazısını “Aziz Kilis’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutluyor; Milli Mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tarih boyunca istiklâlimiz ve istikbâlimiz için toprağa düşen şehitlerimizi; bu toprakları vatan kılmak için mücadele eden bütün geçmişlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.” diyerek sonlandırdı.

Yazının tamamını BURAYA tıklayarak okuyabilirsiniz.

​​​​