Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Müdürümüz TRT GAP Diyarbakır Radyosu'na Konuk Oldu

 

Üniversitemiz Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Melda AKBABA, TRT GAP Diyarbakır Radyosu’nda Mezopotamya Altın Topraklarda Yolculuk köşesinde “Kilis İlinin Mutfağı” konulu söyleşiye katıldı. 

Tarihsel süreç içerisinde gerek doğası gerekse yerleşime uygun coğrafyasıyla birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Kilis ilinin Suriye sınırında olduğunu belirten Akbaba, buna bağlı olarak Kilis mutfağının zengin Türk mutfağının özelliklerini taşımasıyla birlikte Halep mutfağının özelliklerini de yansıttığını belirtti.

Akbaba, Kilis mutfağında et ve buğdayın yemeklerin temel gıda ürünü olduğunu ve baharatların yemeklerde yoğun olarak kullanıldığını belirtti. Bununla birlikte Kilis mutfağında çeşitli yemeklerde vazgeçilmez besin maddeleri olarak kullanılan başlıca tarım ürünlerinin zeytin ve üzüm olduğuna da vurgu yaptı.  

Söyleşide Kilis mutfağına ait çorba, ana yemek ve tatlılarının isimlerinin yanı sıra yapılış yöntemlerinden bahsedilerek Kilis mutfağında bayram, düğün gibi özel günlerde yapılan gelenek ve göreneklere de yer verildi.

İnsanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği topraklar olan Mezopotamya içinde yer alan Kilis ili mutfağının lezzet, görünüm ve çeşitlilik anlamında farklılık yarattığını dile getiren Doç. Dr. Melda Akbaba, herkesi lezzet diyarı Kilis’e beklediklerini söyleyerek program yapımcılarına teşekkürlerini iletti.