“30 Ağustos Zafer Bayramı 99. Yıl Dönümü Kutlama Resepsiyonu” Kilis Valiliğinin Ev Sahipliğinde Üniversitemizde Gerçekleştirildi

 

Kilis Valiliğinin ev sahipliğini yaptığı 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Resepsiyonu, Üniversitemiz İnciraltı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Resepsiyonu Kilis Valisi Recep Soytürk, Milletvekili Hilmi Dülger, Garnizon ve 1. Hudut Komutan Vekili Piyale Albay Halil Sıddık Ayhan, Belediye Başkanı Servet Ramazan, Cumhuriyet Başsavcısı Selçuk Akman, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Sezgin, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve il protokol üyeleri teşrif etti. 

Sayın Valimiz Recep Soytürk “Ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, yokluk içinde, en zorlu koşullarda ve her şeyin bittiği sanılan bir dönemde yüce milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği sarsılmaz azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği Büyük Zaferin 99. yıl dönümünü minnetle kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyorum. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 26 Ağustos’ta başlayan ve 30 Ağustos 1922 tarihine altın harflerle yazılmış eşsiz bir zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile vatan toprakları kurtarılmış; Türk milleti hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuşmuş ve zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti gücünü aziz milletinden alan demokratik ve çağdaş bir hukuk devleti olarak dünya devletleri arasındaki yerini almıştır. 

Milletimiz bu zafer ile millî hakimiyet, millî birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenleri, mazlum halklara örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak bir ders vermiş; hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir.” sözleriyle Büyük Zaferin önemini vurguladı.

15 Temmuz’da, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı ve Zeytin Dalı Harekatı'nda olduğu gibi bugün de ülkemizin bütünlüğünün geçmişten alınan ilhamla korunduğunu ifade etti. 

Kutlama, kokteylin ardından sona erdi.