Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun

“Yöremizden” Programına Konuk Oldu

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, TRT GAP Diyarbakır Radyosu'nda yayımlanan “Yöremizden” programına konuk oldu. Karacoşkun, programın “Üniversiteleri Tanıyalım” bölümünde Üniversitemiz ile ilgili merak edilen konular hakkında bilgiler verdi. 

Programın ilk bölümünde Üniversitemizin misyonundan ve vizyonundan bahseden Karacoşkun, nitelikleriyle ön plana çıkan yeterli akademik kadrosu eşliğinde eğitim verilen bölüm ve birimlere değindi.

Programın ikinci bölümünde Karacoşkun, Kilis şehrinin ulaşım imkânlarına ve iklimine değindikten sonra Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize verilen oryantasyon eğitiminden ve Kilis’i tanıtmak amacıyla düzenlenen şehir gezilerinden bahsetti. Öğrencilerin bu aşamada Üniversitemizin Erasmus+ ve Mevlana gibi yurt dışı öğrenci değişim programları hakkında bilgilendirildiklerini belirtti. 

Kilis’in, havaalanına yakınlığı ve ulaşım kolaylıkları dolayısıyla öğrencileri geliş-gidişlerinde zorlamayacağını belirten Karacoşkun, öğrencilerin son derece huzurlu, güvenli bir şehir ile her mevsim ilkbahar tadındaki bir iklimle karşılaşacaklarını ve kendilerini evlerinde hissedeceklerini söyledi. 

Üniversitemizin müziğe bakışı sorusu üzerine Karacoşkun, Üniversitemizde verilen ücretsiz müzik kurslarından bahsetti. Hâlihazırda birçok kursun bulunduğuna değinen Rektörümüz, öğrencilerin talepleri doğrultusunda gerekirse dışarıdan da eğitmen getirilebileceğini belirtti.

Karacoşkun, Üniversitemizi tercih eden öğrencileri son derece huzurlu ve güvenli, iklimi güzel ve sıcakkanlı insanlarıyla bir şehrin karşılayacağını ve ulaşılabilir olma anlayışıyla eğitim veren akademik kadro eşliğinde şehrin içinde bulunan kampüslerin beklediğini vurguladı. Ders dışında sosyal ve kültürel etkinlikler bağlamında da Üniversitemizin ön planda olduğunu belirten Karacoşkun; maddi imkânları kısıtlı olan öğrencilerimiz için yemek bursu, kısmi zamanlı çalışma bursu, kıyafet yardımı gibi desteklerin sağlanacağını ifade etti. Karacoskun, Üniversitemizin 13 Eylül'de yeni eğitim-öğretim dönemine başlayacağını da belirtti.

Karacoşkun son olarak, salgın döneminde hasta olanların çoğunluğunu aşı olmayan gençlerin oluşturduğunu belirterek söz konusu tüm imkânlardan yararlanmak ve mutlu ve sağlıklı bir üniversite hayatı yaşamak isteyen öğrencileri aşı olmaya davet etti.