“I. 15 Temmuz Çalıştayı”

Üniversitemizde Düzenlendi


"I. 15 Temmuz Çalıştayı" üniversitemizde gerçekleştirildi. Rektörlük Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa, Vali Dr. Mehmet Tekinarslan, Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, 20-21-22. Dönem TBMM Milletvekili Musa Uzunkaya, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk tarafından 15 Temmuz şehitleri için Kur’an-ı Kerim Tilaveti yapıldı. 

 

15 Temmuz’u kronolojisiyle hatırlatan sinevizyon gösteriminin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

Vali Dr. Mehmet Tekinarslan konuşmasında 15 Temmuz’un bir darbe girişimi değil gerçek anlamda bir darbe olduğunu, bu darbenin de halkın, devletin, hükümetin tek vücut olmasıyla bertaraf edildiğini söyledi. Tekinarslan, halkın gösterdiği dirayet ve kahramanlığın önemine vurgu yaptı ve 15 Temmuz gibi Türkiye’nin dönüm noktası olmuş bir konuya üniversitenin öncülük etmesinin kendisini mutlu ettiğini ifade ederek, programın düzenlenmesinde emeği geçenler için Rektör Karacoşkun’a teşekkür etti.

 

Başkan Av. Hasan Kara ise 15 Temmuz’da Türkiye’nin adeta ikinci bir kurtuluş savaşını yaşadığını söyleyerek, halkın elindeki sopayla tanka, topa, uçağa karşı koyduğunu, her katmandan ve görüşten sivil halkın ölümü göze alarak, şehit olarak vatanın geleceğini kurtardığını ifade etti. Başkan Kara “Salayı sadece ölülere okunur bilirdim, 15 Temmuz’da salanın aşka, şevke ve cesarete dönüştüğünü gördüm” dedi.

 

Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun konuşmasında, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının torunları olan Türk milletinin, 15 Temmuz’da da aynı kahramanlığı gösterdiğini belirtti. Türk milletinin, karşısında duran tüm uluslararası güçlere olduğu gibi içimizde, bizdenmiş gibi görünen hainlere de yine dimdik, onurla, şehit düşerek tüm dünyanın şahitliğinde kendisini ispatladığını dile getirdi. Rektör Karacoşkun, 15 Temmuz’un 1. yıldönümünde tüm şehitlere rahmet, gazilere ise sağlık diledi. “Allah milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.” temennisinde bulunan Rektör Karacoşkun, programa destek olan Valimize ve Belediye Başkanımıza teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. 

 

Konuşmaların ardından çalıştayın oturumlar kısmına geçildi. İlk oturumda 20-21-22. Dönem TBMM Milletvekili Musa Uzunkaya bir sunum yaptı. Uzunkaya konuşmasında FETÖ’nün kırk yıldan bu yana devlete sinsice sızdığını ve nihayetinde de 15 Temmuz’daki alçakça ve haince darbeyi gerçekleştirmeye çalıştığını söyledi. Uzunkaya FETÖ ve benzeri bölücü yıkıcı terör örgütlerine karşı halkın millet iradesinin yanında, devletine bağlı bir şekilde, birlik olarak dik durmasının önemine vurgu yaptı.

 

"I. 15 Temmuz Çalıştayı", öğleden sonra gerçekleştirilen iki oturumla devam etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar’ın moderatörlüğünü üstlendiği oturumda Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir tarafından “Dünden Bugüne FETÖ ve 15 Temmuz” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.

 

İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Halil Aldemir’in giriş konuşmasını yaptığı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Ali Yıldırım’ın moderatörlüğünde yapılan ikinci oturumda TÜRKSAT Genel Müdürlüğü’nden Uzman Adnan Çelik, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde TÜRKSAT’ta yaşanan olaylara ilişkin bilgiler verdi.

 

Çalıştayın son oturumu Yrd. Doç. Dr. Erdinç Gülcü moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturumda Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya genel bir değerlendirme yaptı.


Oldukça verimli geçen “I. 15 Temmuz Çalıştayı”, katılımcılarla birlikte toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.