Üniversitemizde “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” Konulu Panel Düzenlendi

 

      Üniversitemizde “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” konulu panel düzenlendi. Panel, Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Muhammed Hüküm moderatörlüğünde, öğretim üyesi Doç. Dr. M. Ruhat Yaşar ve Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Meryem Gayberi’nin panelist olarak katılımlarıyla gerçekleşti.

 

     Panelin açılış konuşmasını Öğr. Gör. Muhammed Hüküm gerçekleştirdi. Hüküm, Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğini ve bu dönemde verilecek olan kararın ülkenin kaderini belirleyeceğini ifade etti. Ardından söz alan Doç. Dr. M. Ruhat Yaşar, Anayasanın toplumla yapılan bir toplumsal sözleşme olduğunu, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün milli iradenin önemini vurguladığını ifade etti. Güçler ayrılığı ilkesinin önemini vurgulayan Yaşar, koalisyon hükümetleri döneminin bu ülkeyi yıprattığını ve ülkemizde siyasetin kurumsallaşamadığını sözlerine ekledi.

 

      Gazeteci Meryem Gayberi, Kilis’te ve üniversitemizde bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Gayberi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çok sayıda darbeler atlattığını, 28 Şubat sürecinde dindar kesimin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Ardından AK Parti’nin ezici çoğunlukla iktidara geldiğini, mevcut sistemin darbe üreten bir sistem olduğunu, yeni bir Anayasanın zorunluluğu ve darbe anayasasıyla yönetilmenin utanç verici olduğunu belirtti. Türkiye’nin demografik fırsat döneminde olduğunu, genç nüfusunun fazla olmasının da ülkemiz için bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

 

     Konuşmaların ardından öğrencilerle soru-cevap bölümüne geçildi. Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, panelistlere plaket ve çiçek takdim etti. Gazeteci Meryem Gayberi, panelin ardından rektörümüzü makamında ziyaret etti.