Üniversitemizde “Dinsel Şiddet ve İslamofobi” Konulu Konferans Düzenlendi

 

      Üniversitemizde TÜBA asli üyesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi eski rektörü ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Gündüz’ün konuşmacı olduğu “Dinsel Şiddet ve İslamofobi” konulu konferans düzenlendi.

 

    Konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve eşi Şehri Karacoşkun, il müdürleri, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

 

     Prof. Dr. Şinasi Gündüz konuşmasına Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu ifade ederek başladı. Gündüz, bütün dinlerin temel mesajının esenlik ve kurtuluş olduğunu, dinin şiddet üretmediğini sadece siyasi ve ekonomik menfaatler nedeni ile şiddete malzeme olarak kullanıldığını ifade etti. Sözlerine tarih boyunca dinlerin şiddetin hem öznesi hem nesnesi yapılmak istendiğini belirterek devam etti. Prof Dr. Şinasi Gündüz seküler odakların inançları kullanarak mezhep çatışmaları, kutsal savaşlar, cadı avları vb….. gibi örneklerle algı çarpıklığı yarattığını  belirtti. İslamafobi konusunda dünyada İslam karşıtı algı operasyonlarının yapıldığı, islamın şiddet üreten bir din olduğu gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığını ifade etti. Bu propagandalarda islam ve terör kavramlarının yan yana kullanılmasının büyük ve önemli etkisi olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Müslümanların ancak kendisiyle yüzleşerek ve değerlerine sahip çıkarak bu algıyı yıkabileceğini belirtti. İslamın ona inanan insanların doğru temsili ile doğru biçimde algılanacağını belirterek konuşmasını sonlandırdı

 

       Konferans sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Prof. Dr. Şinasi Gündüz’e çiçek, plaket ve hediye takdim etti.